www.prowokacja.wordpress.com

България

Posted in Kuchnia, Podróże, Retrospekcje, Zdjęcia by Ola on Wrzesień 14, 2011

w takim razie teraz Bułgaria, na sam początek przylądek Kaliakra, wiążący się z pewną historią. nazwa Kaliakra pochodzi podobno od przywódczyni tych dziewczyn z legendy

ogród botaniczny królowej Marii w Bałcziku:

Kamienny Las koło Warny. skałki, muszelki, piasek, same ciekawostki.

a tu okolice hotelu w Primorsku (pierwsze zdjęcie) i Nesebar, swoją drogą przypominający mi Rodos

na pierwszym zdjęciu „ogłoszenia” dawane po śmierci, często 40 dni po, co miało jakiś związek z wierzeniem, jakoby ludzka dusza przez 40 dni po śmierci błąkała się jeszcze po ziemi. więcej można poczytać tutaj (ciekawe!). w kwestii sznurków google trochę pomogły – pierwszego marca, w tak zwane „święto Babki Marty” albo święto wiosny, przyjaciele splatają ze sobą białe (symbolizujące mijającą zimę) i czerwone (oznaczające nadchodzącą wiosnę) sznurki i zawieszają je na nadgarstkach bądź drzewach, gdzie zostają do czasu pojawienia się pierwszych oznak wiosny – bocianów czy pączków na drzewach. kto chciałby poczytać więcej (a to też ciekawe rzeczy), może to zrobić tu i trochę tutaj (ostatni akapit)

(po zdjęciach chińskiego kiczu zaczyna się już Sozopol, podobny do Nesebaru)

zdechłe koniki morskie na pamiątkę (jacyś chętni?) i wszechobecne koty:

moja najulubieńsza część! bułgarskie pieczywo jest cu-dooow-ne. mój zdecydowany faworyt – banica ze szpinakiem (баница), która z drobnymi różnicami (np. rodzaj ciasta – w Bośni używa się ciasta filo, w Turcji – yufki) pojawia się chyba w większości, jeśli nie wszystkich krajach bałkańskich i okolicach pod różnymi nazwami – burek w Bośni i Hercegowinie i Chorwacji, börek w Turcji i oczywiście bułgarska banica. pod każdą nazwą tak samo pyszny i równie mocno przeze mnie kochany.

kilka bzdur na koniec.

byłam też w Burgas i Warnie, ale nawet nie mam stamtąd żadnych ciekawych (w przypadku Burgas chyba nawet żadnych) zdjęć. nie wiem, czy nie dotarliśmy do najciekawszych miejsc, czy po prostu nie ma w tych miastach nic wyjątkowo interesującego.

Reklamy
Tagged with: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: